طراحی سایت |ساخت نرم افزارهای تحت وب php و Asp.net| طراحی قالب و ساخت افزونه وردپرس|برنامه نویسی #C|طراحی لوگو و بنر
فرم ثبت نام کاربر جدید

فرم ورود کاربر

ارسال رمز عبور


بازگشت به فرم ورود

JQuery کارکردن با DOM یا Document Object Modelرا هنگام طراحی سایت بسیار آسان می کند.پیش از پیدایش JQuery برای طراحی سایت به صورت پویا و افزودن جلوه های تصویری و اجرای دستورات Ajax برنامه نویسان وب و طراحان سایت از JavaScrip استفاده می کردندو هنوز هم استفاده می کنند.
اماJQuery طراحی سایت را آسان تر کرد و بشتر طراحان سایت ترجیح می دهند که از JQuery به جای JavaScrip استفاده کنند.
پیش از پرداختن به مزایای JQuery برای طراحی سایت ابتدا برخی اصطلاحات که در طراحی سایت باآن برخورد می کنید را شرح می دهیم.
DOM یک مدل شی گرا از پرونده (صفحه وب یا به طوردقیق تر پرونده HTML) را ارایه می دهد.
این مدل را یک نمودار درختی در نظر بگیرید که هر یک ار برچسبها (Tag ها) با توجه به سلسله مراتب خود در آن جای می گیرند.
DOM امکان دسترسی به اجزای سازنده یک پرونده HTML را هنگام طراحی سایت ممکن می سازد و این مدل شی گرا از پرونده HTML امکان طراحی سایت به صورت پویا (داینامیک) را فراهم می کند.
در این مدل هر یک از tag هادارای یک (شناسه)ID می باشد که JQuery و یا Javascript به وسیله آن می توانند به هریک از برچسبها دسترسی داشته و تغییرات مورد نظر را به بخش (برچسب) معینی از پرونده HTML (صفحه وب) اعمال کنند.
طراحی سایت داینامیک (پویا) نیازمند زبانی است که بتواند به آسانی با DOM کار کند.
طراحی سایت داینامیک به زبان ساده یعنی اینکه وب سایت (صفحه وب) بتواند بسته به شرایط و کنشهای کاربر واکنش مناسب نشان داده و تغییرات از پیش تعیین شده در هنگام طراحی سایت را در صفحه وب اعمال کند.مثلا هنگام طراحی سایت این نکته مد نظر بوده که اگر کاربر یک چک باکس بخصوص را انتخاب کرد یک فیلد متنی دیگر برای وارد کردن اطلاعات به صفحه وب افزوده شود.
javaScrip این کار را به خوبی انجام می دهد و JQuery این کار را بهتر از JavaScript.
نخست اینکه برخی از دستورات Javascrip با تمامی مرورگرهای وب سازگار نیست و هر مرورگر وب نیازمند توابع جاوا اسکریپ مخصوص به خود می باشد و این امر بر پیچیدگی و حجم برنامه نویسی با JavaScrip می افزاید وکار طراحی سایت را دشوار می کند.
دوم طول دستورات است یا میزان کدی که برای انجام یک عمل بخصوص توسط برنامه نویس هنگام طراحی سایت باید نوشته شود.
طول دستورات در JavaScrip بیشتر از JQuery است و در واقع توابع JQuery از پیچیدگی کمتری برخوردار است.
همچنین JQuery می توانند مانند زبان CSS3 عناصر تشکیل دهنده پرونده وب را گزینش کند این به این معنی است که از ( CSS3 Selector) به خوبی پشتیبانی کرده و طراح سایت می تواند به راحتی هر یک از tag هارا انتخاب کرده و تغییرات مورد نظر خود را بر آن اعمال کند در حالی که گزینش یک عنصراز صفحه وب توسط JavaScript بسیار سخت تر وپیچیده تر است.
و همین امر بر محبوبیت jQuery برای طراحی سایت افزوده است .
همچنین JQuery دارای توابع سودمندی است که JavaScript فاقد آنهاست.به وسیله JQuery User Interface طراح سایت می تواند به سادگی هنگام طراحی سایت به صفحه وب خودtab ،Dialog ،Slider ،Progressbar و .. اضافه کند.
طراحی JQUery به شیوه ای است که به راحتی قابل توسعه میباشد و به همین خاطر داری افزونه ها ( Plugin) فراوانی است که توسط افراد مختلف نوشته شده و به و سیله آنپا می توان بر توانایی های jQuery افزود.
البته هنگام طراحی سایت با JQuery باید به این نکته منفی نیز توجه داشت که استفاده از JQuery درطراحی سایت بر حجم سایت می افزاید . اندازه کتابخانه JQuery چیزی در حدود 90 کیلوبایت است که باید توسط مرورگر وب در کامپیوتر کاربر بارگزاری شودتادستورات JQuery قابل اجرا باشد.
افزایش حجم یعنی صرف زمان بیشتر برای بارگزاری صفحه وب توسط مرورگروب و همچنین ازدست دادن پهنای باند.
درموردپهنای باند میتوان هنگام طراحی سایت به جای اینکه مستقیماکتابخانه JQuery را از روی وب سایت خود بارگزاری کنیم ، ازJQuery موجود دروب سایت Google استفاده کنیم. یکی دیگر از مزایای استفاده از Google CDN این است که از آنجایی که اکثر کاربران از وب سایت گوگل بارها بازدید کرده اند پس کتابخانه JQuery گوگل را از قبل بر روی کامپیوتر خود دارند و این به این معنی است که مرورگر وب هنگام بارگزاری وب سایت شما دیگر نیازی ندارد مجددا JQuery را درون کامپیوتر کاربر بارگزاری کند و از JQuery موجود در cache استفاده می کندواین یعنی حجم کمتر و سرعت بیشتر ودرنتیجه رضایت کاربر و بازدیدکننده سایت .اینها نکاتی است که هنگام طراحی سایت باید به آنها توجه داشت.

برای سفارش طراحی سایت اینجا کلیک کنید