طراحی سایت |ساخت نرم افزارهای تحت وب php و Asp.net| طراحی قالب و ساخت افزونه وردپرس|برنامه نویسی #C|طراحی لوگو و بنر
فرم ثبت نام کاربر جدید

فرم ورود کاربر

ارسال رمز عبور


بازگشت به فرم ورود

هر کس که طراحی سایت انجام داده و با HTML کد نویسی کرده باشد تا حدودی با ماهیت زبان XML یا eXtensible Markup Language آشنایی دارد.
این دو زبان شباهتهای فراوانی با هم دارند.هر چند که HTML تنها برای طراحی سایت و ساخت صفحات وب بکار میرود و XML زبانی است که نه تنها در طراحی سایت کاربرد دارد بلکه برای ذخیره اطلاعات و تبادل اطلاعات و بازیابی اطلاعات از یک پرونده ذخیره شده نیز بکار میرود کارهایی که به طور سنتی با برنامه های پایگاه داده انجام می شد.
یکی از مهمترین کاربردهای XML که در طراحی سایت و ساخت نرمافزار تحت وب نیز کاربرد فراوانی دارد تبادل داده های سازمان یافته میان برنامه ها گوناگون می باشد.
به عنوان مثال در طراحی سایت شما می توانید اطلاعات را در قالب XML از سرور دریافت کنید و سپس این اطالاعات رابه دلیل اینکه سازمان یافته می باشد می توانید به راحتی تجزیه و تحلیل کنید.
در واقع XML زبانی است که قابلیت ذخیره اطلاعات به صورت ساختاریافته و تبادل اطلاعات سازمان یافته را به طراح سایت می دهد.
برای درک بهتر این مطلب که XML چگونه به ذخیره و بازیابی اطلاعات در نرم افزار های امروزی و همچنین طراحی سایت کمک می کند بهتر است ابتدا سایر روشهای ذخیره اطلاعات ودسترسی به این اطلاعات توسط کامپیوتر را بررسی کنیم. دونوع فایل وجود دارد که برای کامپیوتر قابل فهم است.یکی فایلهای باینری (binary) و دیگری فایلهای متنی یا text(فایلی که تنها دارای کاراکترهای ACII است).
یک فایل بانری(binary) رشته ای از بیتها ( صفرو یک ) میباشد که تنها برای نرم افزاری که آنرا تولید کرده معنی می دهد. به همین دلیل فایهای باینری هر نرم افزار تنها توسط همان نرم افزار خوانده و نوشته می شود و برای سایر نرم افزراها بی معنی است.به عنوان مثال هنگامی که فایل توسط نرم افزار microsft office word ذخیره می کنید اگر همین فایل را مثلا با wordPad باز کنید متوجه میشوید که ترتیب و نظم کلمات به هم خورده و حتی بعضی قسمتها به درستی نشان داده نمی شود.این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که هر فایل باینری یک قسمت به نام meta deta دارد که تنها برای نرم افزار تولید کننده آن معنی می دهد.
Meta data در یک تعریف ساده یعنی اطلاعاتی درباره اطلاعات دیگر.مثلا هنگام ذخیره یک فایل word متا دیتا ذخیره شده در این فایل باینری تعیین می کندکه یک کلمه باید به صورت Bold نشان داده شود و یا اینکه فلان خط از پرونده باید چیدمانش از،راست به چپ باشد و خط دیگر باید محل قرار گرفتنش در مرکزصفحه باشد.
هر گاه این فایل مجددا توسط نرم افزار word باز شود نرم افزار با توجه به متا دیتای ذخیره شده درفایل می تواند اطلاعات ذخیره شده را دقیقا مطابق با الگوو چیدمانی که برای آن تعریف شده بود نمایش دهد.
متا دیتای هر فایل باینری تنها قابل فهم برای نرم افزاری است که آنرا تولید کرده.هر نرم افزار متا دیتای مخصوص خودش را دارد.
با توجه به مطلب بالا نتیجه می گیریم که فایل باینری برای انتقال اطلاعات بین نرم افزراهای مختلف مناسب نیست پس نمی تواند نیاز طراح سایت را برآورده کند چرا که دردنیای طراحی سایت و باوجود میلیونها وب سایت و نرم افزرا تحت وب که هر یک متا دیتای خودش را میخواهد چگونه می توان اطلاعات را با فایل باینری انتقال داد.
فایل متنی نیز رشته هایی از بیتهاست.با این تفاوت که درفایل متنی بیتها به صورت گروههایی استاندارد چیده شده اند.
هر گروه بیانگر یک شماره هست که این شماره در نهایت یک حرف را مشخص می کند.
مثلا بیتهای 1100001 عدد 97 را مشخص می کند که این عدد شماره حرف a می باشد.
به دلیل این گونه از طراحی، فایلهای متنی برای نرم افزارهازیادی قابل خواندن هستند و حتی انسان نیزمی تواند بوسیله یک ویرایشگر متنی مانند notepad این فایلها را بخواند.
اما باز هم مسایلی بوجود می آید که استفاده از فایلهای متنی را برای تبادل اطلاعات در طراحی سایت و میان نرم افزارها دشوار می کند.مثلا سیستم عاملهای مختلف از کاراکترهای متفاوت برای نشان دادن پایان یک خط استفاده می کنند.
اما دلیل اصلی نا مناسب بودن فایلهای متنی در طراحی سایت این است که در فایلهای متنی افزودن متا دیتا دشوار و پر دردسر است. بدون متا دیتا ما هیچ گونه اطلاعاتی درباره اطلاعات ذخیره شده در فایل نداریم. مثلااگر یک فایل را توسط نرم افزار microsoft office word به جای اینکه با فرمت doc ذخیره کنیم با فرمت text ذخیره کنیم هیچگونه اطلاعاتی درباره اینکه کدام کلمه Bold بود وکدام خط در سمت راست صفحه بود و کدام خط دروسط ، نداریم.تنها خود اطلاعات ذخیره می شود.
بنا بر این ما برای طراحی سایت ونرم افزار تحت وب به زبانی نیاز داریم که هم متا دیتا را ذخیره کند( مانند فایلهای باینری) و هم برای عموم نرم افزارهای دیگر قابل خواندن باشد(مانند فایلهای متنی).
در اینجاست که XML ارزش واقعی خود را در عرصه طراحی سایت و نرم افزارها تحت وب نشان می دهد.
XML زبانی است که هر دو خصیصه مورد نیاز بالا رابرای تبادل اطلاعات در زمینه طراحی سایت داراست . هم می تواند حاوی متا دیتا باشد و هم درعین حال به آسانی قابل خواندن توسط عموم نرم افزارهای دیگر وحتی خودانسان.

برای سفارش طراحی سایت اینجا کلیک کنید